Jak dezinfikovat respirátor? A jak prát respirátor?

Nejprodávanější zboží:

České roušky   Český FFP2 respirátor    Angigenní test na covid   Antigenní TEST za SLIN  
České roušky 50 ks   České FFP2 respirátory   Antigenní RychloTEST    Angigenní test ze slin   

 

 • Roušky a respirátory se staly doslova fenoménem dnešní doby. A není divu, současná situace si vyžaduje, abychom se chránili před nebezpečným onemocněním COVID19, které ohrožuje celou naší planetu. Je však potřeba tyto ochranné pomůcky používat vhodně a správně, přičemž je nutné také myslet na to, aby byly co nejdelší dobu funkční. V tomto článku se tedy podíváme na to, jak správně pečovat o respirátory, aby nám zajistily ochranu po co nejdelší možnou dobu.
   
 • Dezinfekce respirátoru nebo pořídit nový?

  Zdaleka ne všichni z nás mají respirátorů dostatečné množství, tudíž se ptáme, jak udržet jejich životnost. Samozřejmě, že je nejlepší volbou si zakoupit nové respirátory FFP3, nicméně, když to z nějakého důvodu možné není, nastupuje otázka, jak alespoň ty stávající udržet odolné proti nákaze. Následující postupy však uplatňujte, až když není jiná možnost, a to jakožto nouzové řešení. Nezapomínejte ale, že respirátory obecně nejsou určeny k opakovanému používání, nýbrž k jednorázovému užití.

  Jak dezinfikovat respirátor?

  Existuje několik způsobů, jak to můžete udělat. My se zaměříme na čtyři nejjednodušší, které zvládne každý.

  Dezinfekce respirátoru v mikrovlnné troubě

  K prvnímu z nich je zapotřebí mikrovlnná trouba, kterou máme k dispozici asi všichni. Jednoduše navlhčete respirátor, který poté vložte na pět minut do mikrovlnky. Mějte ovšem na paměti, že do trouby nemůžete v žádném případě vkládat respirátor, který disponuje kovovým ventilem či jinou kovou součástkou. V opačném případě hrozí vzplanutí.

  Dezinfekce respirátoru chemickou cestou

  Pakliže se ptáte, jak dezinfikovat respirátor chemickou cestou, můžete použít dezinfekci nebo rozprašovač. Ovšem i tady se najde úskalí, a to takové, že při opakovaném čištění dochází k výraznému snížení účinnosti filtru a tím pádem také k snížení obrané funkce respirátoru. Postup je však jednoduchý. Naneste dezinfekci na respirátor a nechte zaschnout. Další možností je pak dezinfekce pomocí UV záření, které nám snadno zajistí třeba UV lampa. V takovém případě se doporučuje „osvítit“ respirátor z každé strany zhruba po dobu tří minut.

  Nejprodávanější povinné FFP2 respirátory:

         
  FFP2 Respirátor Face Códe 10 ks   České FFP2 respirátory  

  Respirátor FFP2 NR baleno po 2 až 30 ks

    Respirátory FFP2 / KN95  
  České roušky a FFP2 respirátory

  Respirátory FFP2 povinně v obchodech i veřejné dopravě, řekl Blatný

  Jak vyvařit respirátor?

  Poslední ze způsobů, které si uvedeme, je asi ten nejrozšířenější, a to dezinfekce respirátoru za pomoci vyvařování. Postup je v tomto případě obdobný jako když vyváříme látkové roušky nebo pleny. Pamatujte ale na to, že některé respirátory FFP3 i FFP2 jsou určeny jen na jedno použití a vyvaření nemusí vydržet!

  K dispozici máme v podstatě dvě možnosti, jak to udělat. Při první z nich můžeme využít pračku, což je ta jednodušší cesta. Pracujeme s teplotou vody nad 90° C, přičemž posloužit může také antibakteriální prací prášek. Vyvařit roušku se dá však i v klasickém hrnci, přičemž je vhodné použít takový, který již nepoužíváte a neměli byste v něm vařit potraviny. Hrnec posléze naplňte horkou vodou a vložte do něj respirátor či respirátory, pakliže jich máte více. I tady bychom se měli dostat co nejblíže k bodu baru. Vyvařujte je poté po dobu mezi pěti a deseti minutami. Po oschnutí je vhodné je přežehlit žehličkou o vysoké teplotě, díky čemuž ještě více minimalizujete možnost nežádoucích bakterií na respirátoru.

  Dezinfekce respirátoru i dalších ochranných pomůcek je velmi důležitá

  I nadále platí, že prevence před nákazou je tím nejdůležitějším. Tudíž je potřeba mít ochranných pomůcek co nejvíce a udržovat je ve stavu, díky nimž si udrží svou funkčnost a ochrání nás tak před nebezpečným onemocněním. Respirátory a roušky by se pak měly měnit každé čtyři hodiny, přičemž také platí, že čím častěji, tím lépe.

  Označeno