Jak dezinfikovat respirátor? A jak prát respirátor?

Nejprodávanější zboží:

České roušky   Český FFP2 respirátor    Angigenní test na covid   Antigenní TEST za SLIN  
České roušky 50 ks   České FFP2 respirátory   Antigenní RychloTEST    Angigenní test ze slin   

 

 • Roušky a respirátory se staly doslova fenoménem dnešní doby. A není divu, současná situace si vyžaduje, abychom se chránili před nebezpečným onemocněním COVID19, které ohrožuje celou naší planetu. Je však potřeba tyto ochranné pomůcky používat vhodně a správně, přičemž je nutné také myslet na to, aby byly co nejdelší dobu funkční. V tomto článku se tedy podíváme na to, jak správně pečovat o respirátory, aby nám zajistily ochranu po co nejdelší možnou dobu.
   
 • Dezinfekce respirátoru nebo pořídit nový?

  Zdaleka ne všichni z nás mají respirátorů dostatečné množství, tudíž se ptáme, jak udržet jejich životnost. Samozřejmě, že je nejlepší volbou si zakoupit nové respirátory FFP3, nicméně, když to z nějakého důvodu možné není, nastupuje otázka, jak alespoň ty stávající udržet odolné proti nákaze. Následující postupy však uplatňujte, až když není jiná možnost, a to jakožto nouzové řešení. Nezapomínejte ale, že respirátory obecně nejsou určeny k opakovanému používání, nýbrž k jednorázovému užití.

  Jak dezinfikovat respirátor?

  Existuje několik způsobů, jak to můžete udělat. My se zaměříme na čtyři nejjednodušší, které zvládne každý.

  Dezinfekce respirátoru v mikrovlnné troubě

  K prvnímu z nich je zapotřebí mikrovlnná trouba, kterou máme k dispozici asi všichni. Jednoduše navlhčete respirátor, který poté vložte na pět minut do mikrovlnky. Mějte ovšem na paměti, že do trouby nemůžete v žádném případě vkládat respirátor, který disponuje kovovým ventilem či jinou kovou součástkou. V opačném případě hrozí vzplanutí.

  Dezinfekce respirátoru chemickou cestou

  Pakliže se ptáte, jak dezinfikovat respirátor chemickou cestou, můžete použít dezinfekci nebo rozprašovač. Ovšem i tady se najde úskalí, a to takové, že při opakovaném čištění dochází k výraznému snížení účinnosti filtru a tím pádem také k snížení obrané funkce respirátoru. Postup je však jednoduchý. Naneste dezinfekci na respirátor a nechte zaschnout. Další možností je pak dezinfekce pomocí UV záření, které nám snadno zajistí třeba UV lampa. V takovém případě se doporučuje „osvítit“ respirátor z každé strany zhruba po dobu tří minut.

  Nejprodávanější povinné FFP2 respirátory:

         
  FFP2 Respirátor Face Códe 10 ks   České FFP2 respirátory  

  Respirátor FFP2 NR baleno po 2 až 30 ks

    Respirátory FFP2 / KN95  
  České roušky a FFP2 respirátory

  Respirátory FFP2 povinně v obchodech i veřejné dopravě, řekl Blatný

  Jak vyvařit respirátor?

  Poslední ze způsobů, které si uvedeme, je asi ten nejrozšířenější, a to dezinfekce respirátoru za pomoci vyvařování. Postup je v tomto případě obdobný jako když vyváříme látkové roušky nebo pleny. Pamatujte ale na to, že některé respirátory FFP3 i FFP2 jsou určeny jen na jedno použití a vyvaření nemusí vydržet!

  K dispozici máme v podstatě dvě možnosti, jak to udělat. Při první z nich můžeme využít pračku, což je ta jednodušší cesta. Pracujeme s teplotou vody nad 90° C, přičemž posloužit může také antibakteriální prací prášek. Vyvařit roušku se dá však i v klasickém hrnci, přičemž je vhodné použít takový, který již nepoužíváte a neměli byste v něm vařit potraviny. Hrnec posléze naplňte horkou vodou a vložte do něj respirátor či respirátory, pakliže jich máte více. I tady bychom se měli dostat co nejblíže k bodu baru. Vyvařujte je poté po dobu mezi pěti a deseti minutami. Po oschnutí je vhodné je přežehlit žehličkou o vysoké teplotě, díky čemuž ještě více minimalizujete možnost nežádoucích bakterií na respirátoru.

  Dezinfekce respirátoru i dalších ochranných pomůcek je velmi důležitá

  I nadále platí, že prevence před nákazou je tím nejdůležitějším. Tudíž je potřeba mít ochranných pomůcek co nejvíce a udržovat je ve stavu, díky nimž si udrží svou funkčnost a ochrání nás tak před nebezpečným onemocněním. Respirátory a roušky by se pak měly měnit každé čtyři hodiny, přičemž také platí, že čím častěji, tím lépe.

  Označeno 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení