Drakonická opatření

Povinné nošení respirátoru. Nejprodávanější povinné FFP2 respirátory:

       
Respirátor FFP2 / KN95 Balení   České FFP2 respirátory   Respirátor FFP2 NR baleno po 2 až 30 ks   Respirátory FFP2 / KN95  
České roušky a FFP2 respirátory

PŘEHLEDNĚ: Kde všude bude povinné nosit respirátory

Kde koupit dětský respirátor FFP2, FFP3?

Drakonická opatření

Ministr Blatný v neděli v televizi Prima řekl, že pokud nemocnice budou muset zastavit veškerou jinou než intenzivní péči, musela by se přijmout „drakonická opatření“. Podle Blatného k tomu ale zatím nesměřujeme. Ministr řekl, že opatření zatím fungují, jen je lidé nedodržují.

Opatření fungují, ale mohla by fungovat více, kdybychom je dodržovali,“ komentoval současný stav Blatný. Podle něj máme několik týdnů, aby každý občan změnil přístup. Jinak bude třeba přistoupit k tzv. lockdownům. 

„A z tohoto důvodu se mi bude velmi těžko predikovat, co se stane, protože to nezáleží jenom na těch vlastních opatřeních, to záleží na každém z nás. Opatření jsou nastavená velmi přísně, a kdybychom je chtěli dále zpřísňovat – a já se snažím udělat všechno pro to, abychom nemuseli – tak by to bylo něco, co by bylo velmi razantní a já vám teď neumím říct co, protože mým plánem to není,“ dodal.

Zpřísnění opatření požaduje třeba epidemiolog Roman Prymula, který by přistoupil k takzvanému tvrdému lockdownu. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi řekl, že je ale na něj už pozdě, že měl přijít dřív.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je potřeba lidi motivovat, aby opatření dodržovali. V televizi Prima řekl, že je to důležité hlavně proto, aby šli do karentény. Bartoš proto navrhuje místo současné nemocenské ve výši 60 procent výdělku navýšení na 90 procent.

Stav nemocnic

Na hraně kapacit je v Česku většina nemocnic – podle čísel z nedělního rána je v nemocnicích 6021 nakažených. V těžkém stavu je přes tisíc lidí. Na jednotkách JIP a ARO je volných 15 procent všech lůžek, pro covidové pacienty je připraveno asi 160 z nich.

Situace je vážná hlavně v Karlovarském kraji. Hospitalizovány jsou tam i mladší ročníky – v televizi Prima to řekla lékařka Dagmar Uhlíková.

„Na našem infekčním oddělení jsou hospitalizovány ročníky 1998, 1999, 2001. Tahleta vlna opravdu, ale opravdu je velmi zatěžující pro ten systém,“ informovala lékařka.

Blatný v neděli nevyloučil, že pokud se dostane kapacita volných lůžek na 10 procent, stát by zřejmě požádal o pomoc sousední státy.

Blatný: Až nemocnice přestanou stíhat, zavedeme drakonická opatření