Jak správně používat roušku?

Nejprodávanější zboží:

České roušky   Český FFP2 respirátor    Angigenní test na covid   Antigenní TEST za SLIN  
České roušky 50 ks   České FFP2 respirátory   Antigenní RychloTEST    Angigenní test ze slin   

 

 

Jak správně nosit roušku, jak ji sundat a na co dalšího dávat pozor, aby bylo její nošení maximálně účinné ????? To si pro vás připravila Mgr. Eva Kasalová z Ústavní lékárny IKEM ????.

Jak správně používat roušku na obličej

5 rad, jak správně používat roušku, jak se starat o domácí bavlněnou roušku + WHO instruktážní video. Rouška virus sice 100% nezastaví, ale omezí šíření kapének, kterými se šíří dál. Nošením snižujeme tedy pravděpodobnost přenosu. Když bude každý roušku nosit, budeme se chránit navzájem.

Zatímco lidé bez roušky podle Novinky.cz vykašlali podle studií v průměru 200 infekčních kapének, lidé s vlastnoručně ušitou rouškou pouze 43 kapének. Samozřejmě hodně záleží na kvalitě bavlny a hustotě látky, proto doporučujeme šít roušky vícevrstvé a ze 100% bavlny. Bavlněná rouška může zachytit téměř 80 % všech vykašlaných infekčních částic, čímž ji lze téměř srovnat s rouškou chirurgickou, která jich zachytí až 85 %.

Zajímavost: virus vydrží na plastech (třeba na madlech nákupních košíků) až 48 hodin. Na papíru, tedy i na penězích až 24 hodin a ve vzduchu pak 3 hodiny. Ukázaly první výzkumy, informoval MUDr. Prymula.

Jak správně nosit roušku v 5. krocích

1. Ochranou roušku si nasazujte pouze čistýma rukama. Ruce si pořádně umývejte mýdlem pod teplou vodou, aby se viry na rukou nepřenesly na roušku.

2. Roušku si nasaďte tak, aby zakrývala nos i bradu. Ujistěte se, že mezi rouškou a obličejem nejsou žádné mezery.

3. Během nošení se roušky vůbec nedotýkejte. Pokud ji sundáváte, tak jen přes šňůrky. S použitou rouškou je totiž potřeba zacházet jako s infekčním materiálem.

4. Použitou jednorázovou ústní roušku vyhoďte, pokud máte roušku bavlněnou, sterilizujte ji.

5. Po sundání roušky si ruce znovu důkladně umyjte.

Sterilizace roušky

Abyste mohli svou bavlněnou roušku používat opakovaně, je potřeba ji pořádně sterilizovat. Sterilizace roušek ve 2 krocích:

1. krok - vyvaření nebo vyprání

Nejjednodušším způsobem je vyvaření. Nechte roušky alespoň 5 minut v hrnci s vařící vodou a pak roušky usušte.

Můžete je prát také samostatně v pračce na vyvářku. Zdroje z Novinky.cz uvádí, že virové částice příbuzného Coronaviru jsou zničeny již při teplotě 60 °C po dobu praní 30 minut. Doporučujeme však raději zvýšit teplotu praní na 90 °C.

2. krok - parní žehlička

Pro 100% jistotu pak roušky vyžehlete, ideálně parní žehličkou. Pokud nemáte parní žehličku, žehlete roušku alespoň na nejvyšší stupeň po dobu 5 minut.

 co naopak nefunguje?

  • Dezinfekce alkoholem (vodka, slivovice atd.) - vir sice zahřejí, ale nezničí ani na roušce nebo rukách.
  • Mrazák vir také nezničí, spíše zakonzervuje.
  • Ani zalít roušku horkou vodou z varné konvice nepomůže, není dost silná.
  • Pokud máte roušku jednorázovou nebo z jakékoliv syntetické látky, po použití ji rovnou vyhoďte.

Jak často roušku měnit

Ústenku neboli roušku je vyměňujte po 1 - 2 hodinách, zejména pokud se pohybujete mezi lidmi. Ústenku také měňte vždy, když navlhne.